Egzotika na dohvat ruke

By: Montecredit

Ona krasi dvorišta, ali i stjenovite obronke duž cijele obale Jadrana. Većini turista koji ljetuju na jadranskom primorju, ona je sinonim za more, ljeto, sunce, odmor… Mnogi čak otkinu dio i ponesu sa sobom kući, posade i čuvaju kao uspomenu sa ljetovanja. Gotovo da nema turiste koji nema fotografiju sa njom. A ko je ona? Ili bolje upitati šta je ona. 🙂


Neki bi rekli korov, a neki je čuvaju, njeguju, sade duž ograde kako bi dodatno štitila od radoznalih pogleda prolaznika, a ujedno bila i lijepa dekoracija.
Zbog svog specifičnog izgleda, u narodu je dobila naziv Svekrvin jezik. Sad sigurno znate o kojoj biljci je riječ 🙂
Puno ime ovog kaktusa je Opuntia Ficus Indica iz porodice Cactaceae, porijeklom je iz Meksika, a naziv je dobila po meksičkom gradu Opusu. Na naše prostore je stigla u 16. vijeku i praktičnno se odomaćila na Mediteranu, gdje raste čak i kao samonikla biljka. Uspjeva i u kontinentalnim prijedelima, ali samo kao sobna biljka i nije toliko invanzivan kao na Mediteranu. Moguće ga je gajiti i u plastenicima, pri optimizovanoj temperaturi i vlazi.
Ono što je interesantno kod ove vrste kaktusa jesu njegovi raskošni cvjetovi i plodovi, koji su jestivi i imaju ljekovita svojstva.

Karakteristike Opuncije

Kao što smo napomenuli, radi se o razgranatom kaktusu. Naziv Svekrvin jezik je dobio zbog svojih ogranaka, koji se formiraju kao mesnati listovi prekriveni bodljama, koji neodoljivo podsjećaju na jezik. Listovi, ako se otkinu na “zglobu” i posade u dobro navlaženu zemlju, mogu pustiti korijenje i nastaviti rast kao zasebne biljke. U prirodi mogu narasti do visine od 3m, dok u vještačkim uslovima ipak rastu kao znatno manji primjerci. Cvjetaju tokom ljeta, kad svojim atraktivnim izgledom mame poglede. Cvijet je žute boje, dvopolan i formira se iz mahune sa pupoljkom na spoljnim ivicama duž ogranka (lista), nakon par dana cvijet otpada a mahuna poprima ljubičastu boju, formirajući plod, koji može biti žute, crvene, roze ili ljubičaste boje. Kod starijih biljaka, dio pri zemlji često postaje drvenast, što im daje veću stabilnost, ali i atraktivniji izgled.

Uzgoj Opunciije

Opunciija, kao i svaki kaktus, zahtjeva lako i propusno zemljište sa dosta pijeska, koje ne zadržava vodu nakon obilnih kiša. Voli direktno sunce, tad najbolje uspjeva. U prirodi se najčešće može vidjeti u kamenjarima i na stenovitim liticama i mjestima koja su najviše izložena suncu. Ovaj upadljivi, razgranati, grmoliki kaktus spada u veoma invazivne vrste, jer se lako razmnožava – iz sjemena ili reznicom, a poprilično je otporan na spoljašnje uslove. S lakoćom podnosi jugo, posolicu (ukoliko raste uz obale mora), ali joj ni blagi minus ne smeta – može podneti izuzetno blage zime sa najnižim temperaturama do -5 stepeni. U vrijeme suša, vodu crpi iz mesnatih listova. Cvijet Opuncije privlači pčele, dok uzgajivači tvrde da nisu imali loših iskustava. Zemlja ne zahtjeva poseebno đubrenje, samo redovno navodnjavanje.
Iskusni uzgajivači kažu da po grmu Opuncija daje 5-6 kg plodova oblika kivija, prosječne veličine oko 4 cm, dok se po hektaru dobija oko 20 tona, a uz pravilno navodnjavanje – čak do 30 tona. Od cvjetanja do ubiranja ploda potrebno je da prođe oko 2 mjeseca. Biljke stare oko 3 god daju do 10 kg ploda, dok biljke stare oko 5 god daju do vrtoglavih 35 kg.
Sadnja iz sjemena: Jedan plod broji i do 100-tinak sjemenki. Sjemena su okrugla i zadebljana, boje bijele kafe veličine do 5mm, i dostupna su u bolje snadbjevenim poljoprivrednim apotekama, cijena je pristupačna, ali je potrebno provjeriti kvalitet. Nešto jednostavnija sadnja je sadnja iz reznica ili presađivanje sadnica.

Upotreba Opuncije

Kod nas i dalje Opunciju smatraju dekorativnom biljkom i njeni plodovi se rijetko mogu naći u prodavnicama i na tezgama, dok se u Italiji smatraju egzotičnim voćem i prodaju se po izuzetno visokim cijenama.
Plodovi se najčešće jedu svježi, a mogu se pripremati i džemovi i marmelade od njih. Indijske smokve imaju znatnu nutritivnu vrijednost. Sadrže značajnu količinu viitamina A, B1, B2 i C, bogati su dijetetskim vlaknima, polifenolima, pigmentom, mineralima i aminokisjelinama. Zbog niskog sadržaja masti i ugljenih hidrata ne sadrže mnogo kalorija, tako da se u njima može uživati bez griže savjesti. 🙂 Prilikom branja plodova potrebno je koristiti zaštitne rukavice, jer su prekriveni sitnim iglicama koje mogu ući pod kožu. Očišćen plod se sječe uzdužno i jestivi sadržaj se vadi kašikom ili nožem.
Cvijetovi se u nekim zemljama takođe jedu, tako što se obare kao povrće.
Listovi (ogranci) su postali nezaobilazni dio u pripremi specijaliteta, a neke vrlo interesantne recepte smo objavili na kraju ovog teksta 🙂
Sok iz listova se, zbog svoje izuzetne lepljivosti dodaje materijalima koji se koriste u građevinskoj industriji, radi boljeg prijanjanja.
Stablo se koristi za dobijanje specijalne vrste gume, koja se koristi u proizvodnji guma za žvakanje, ali i nekih ukrasnih svijeća.
Sjemenke – od njih se pravi ulje koje se koristi u kozmetičkoj industriji i koje je, zbog svoje visoke cijene, rretko dostupno na tržištu.

Ljekovita svojstva Opuncije

U narodnoj medicini, vijekovima unazad cvjetovi i stabla Opuncije se koriste kako prirodni diuretik i antispazmolitik. Cvjetovi su se takođe koristili za smanjenje krvarenja, dijareju, kolitis, simptome nervoznih crijeva i probleme sa prostatom.
Savremena medicina plod indijske smokve ubraja u izuzetne antioksidanse i diuretike, a preporučuje see i svima koji vode računa o kilaži. Međutim, treba ih kontrolisano jesti, jer veće količine ovog ukusnog voća mogu izazvati dijareju.

Tržište

Naše podneblje, iako je skoro savršeno za uzgoj ovee biljke, ipak ne može da se pohvali ozbiljnijim uzgajivačima, što je pogodno za sve one kojima se ovo učinilo kao interesantna ideja. Tržišna cijena Opuncije je između 1.57 eur i 5 eur po kilogramu u veleprodaji, u zavisnosti od godišnjeg doba. Džemovi i marmelade su takođe izuzetno popularni, tako da zalihe koje se ne rasprodaju uvijek mogu poslužiti za njihovu proizvodnju, što garantuje maksimalnu iskorišćenost prinosa.
Kako poljoprivrednicima, tako i vlasnicima restorana, etno sela i drugih ugostiteljskih objekata, ali i vlasnicima piljara i prodavnica zdrave hrane može biti interesantna, jer bi upravo plodovi i njihovi proizvodi bili ono što ih izdvaja od konkurencije, dok minimalna ulaganja u sam uzgoj biljke donose veću zaradu za krajnji proizvod.

List Opuncije – Recepti

Grilovani kaktus – Nopales
Nožem odstranite bodlje i dobro operite listove, zatim ih polijte eksta djevičanskim maslinovim uljem, posolite, ostavite da odstoje par minuta i bacite na već pripremljen roštilj. Pecite ih oko 5 min, zatim okrenite na drugu stranu. Ispečene listove isjecite na parčad i polijte iscjeđenim sokom limete. Ovako prripremljen, kaktus ima sličan ukus pečenim zvonastim paprikama – imaju svjež ukus, ali ne preterano jak, tako da su idealni kao salata uz grilovano meso ili ribu.

Nopalitos con huevos (Omlet Nopalitos)

Ovaj specijalitet je glavni na jutarnjem meniju u meksičkim restoranima. Predstavlja miks jaja, jelapenosa (izuzetno ljute zelene papričice, karakteristične za meksičku kuhinju), crnog luka i kaktusa.
Izdinstajte polovinu manje glavice crnog luka, sječene na polumjesece, dodajte paptičicu sječenu na kolutove, kaktus očišćen od bodlji i isječen na kockice ili štapiće, propržite ih par minuta i dodajte 3 jajeta, umućena kao za omlet. Pecite dok se jaja ne ispeku i poslužite.

Sirup od indijske smokve

Ovaj sirup je savršen preliv za slatkee palačinke i daje im jedinstveni, egzotični ukus.
Potrebno:
1.340 g zrelih plodova kaktusa
voda da kompletno pokrije kaktuse kad ih stavite u šerpu
3 šoljice šećera
iscjeđen sok 2 limuna
Priprema:
Stavite plodove u šerpu i prelijte vodom tako da ih skoro skroz prekrije, kuvajte dok voda ne proključa i ostavite 30-ak minuta da odstoje u vreloj vodi. Izgnječite plodove kao krompir, a zatim ih stavite u mlin za hranu, kako bi se odstranila sjemena. Ovako dobijenu smjesu prosijte kroz zatezno sito 2x, kako biste bili sigurni da su sva sjemena odstranjena. Izmjerite dobijenu količinu soka i uspitee u šerpu, a zatim dodajte zapreminski istu količinu šećera, kuvajte na srednjoj temperaturi i ostaviite da se sedimentira oko 5 minuta, zatim isključite ringlu i ostavite 15-ak minuta da se ohladi. Dodajte limunov sok i konstantno isprobavajte ukus, dok nee dođete do željenog.
Prijatno! 🙂

Grilovana piletina sa prelivom od kaktusa

Iskoristite sirup za pripremu slatkasto-kisjelkaste piletine koju ćete pamtiti!
Potreebno:
1/4 šoljice sirupa od kaktusa
1/4 šoljice šećera
1/2 šoljice izgnječenog ananasa sa sokom
1 supena kašika kukuruznog brašna
1 supena kašika putera
4 kom piilećih prsa
Priprema:
Uspite sve sastojke sem piletine u posudu i na srednje jakoj temperaturi kuvajte uz često miješanje dok smjesa ne proključa, zatim skinite sa šporeta i ostavite da se ohladi. U kesicu za zamrzivač stavite 1/2 šolje dobijene smjese i piletinu, vežite i ostavite da se marinira minimum 2 sata a zatim pržite piletinu na roštilju dok se dobro ispeče, oko 7 minuta po strani i skinite sa roštilja. Za to vrijeme podgrijte ostatak sosa i kad se piletina ispeče, prelijte je njime po ukusu. Služite sa pirinčem ili pire krompirom.

Detoks salata od indijskih smokava, narandže i mente

Isjeckajte kriške 2-3 narandže na pola i dodajte isto toliko jestivog dijela ploda kaktusa, kom ste prethodno odstranili sjemenke i nekoliko listova mente, promiješajte i ostavite da odstoji u frižideru. Savršeno osvježenje za ljetnje dane je spremno za svega 5 minuta!

Nadamo se da ćete uživati u egzotičniim jelima spremljenim od biljke za koju do sad možda i niste znali da je jestiva!

Za sve potrebne informacije o biznis kreditimaturističkim kreditimapoljoprivrednim kreditima i gotovinskim kreditima, možete nas kontaktirati putem telefona ili mail forme.

 

Ostale novosti